To se zove pravi odmor! 4 predivna hrvatska otoka na kojima nema automobila

U udarnim ljetnim tjednima konstantno čitamo o velikim prometnim gužvama i kilometarskim kolonama zbog čega se pitamo - gdje je tu pravi ljetni odmor, onaj opušteni bez vozila, gužvi i mrskog “brundanja” motora? Zašto ne bi ovog ljeta odabrao malo drugačiju vrstu odmora - na mjestu gdje, vjerovao ili ne, nema automobila?
Hrvatska skriva prave oaze, otoke koji pružaju savršeni bijeg od svakodnevnog stresa, mjesta gdje uranjaš u mirnu i netaknutu prirodu, a jedini zvuk kojeg ćeš čuti je onaj neumornih cvrčaka. Ako ovog ljeta želiš iskusiti potpuno relaksaciju i odmor u autentičnom mediteranskom okruženju, predlažemo ove jadranske bisere.
Silba
Najsjeverniji otok zadarskog arhipelaga naziva se i Vrata Dalmacije, a poznat je kao otok pješaka i pomoraca. Silba je velika svega 15 kvadratnih kilometara, a na svom najužem dijelu široka je tek 700 metara. Ovaj otok se možda ne može pohvaliti svojim dimenzijama, no zato se ističe svojom povijesti, plažama i vegetacijom. Otočani se od 16. stoljeća orijentiraju na pomorstvo zbog čega otok Silba postaje otok pomoraca. Tragovi te bogate povijesti vidljivi su danas u kućama kapetana koji su imali, a imaju i danas, raskošne vrtove, a kuće su bile opasane visokim zidinama.
Prvić
Prvić je mjesto gdje možeš osjetiti duh prošlih vremena. Nalazi se u šibenskom arhipelagu, a najbliži veći grad mu je Šibenik. Ovaj otok bez automobila nudi predivne staze za šetnju i biciklizam, te mirne plaže gdje možeš uživati u suncu i moru. Posjeti muzej Fausta Vrančića u Prvić Luci, gdje možeš saznati više o ovom slavnom izumitelju. Šetnja kroz uske, kamene uličice i obrok u lokalnoj konobi zaokružit će tvoje iskustvo na ovom šarmantnom otoku.
Zlarin
Zlarin je otok smješten u šibenskom arhipelagu, poznat po svojoj bujnoj vegetaciji i bogatoj tradiciji. Osim što je poznat kao otok bez automobila, diči se svojom bogatom povijesti obrade koralja. Posjeti Hrvatski centar koralja Zlarin koji pruža fascinantan uvid u ovu tradiciju. Prirodne ljepote Zlarina uključuju guste borove šume i skrivene uvale s kristalno čistim morem. Hodanje kroz uske staze otkrit će ti slikovita ribarska naselja i brojne kamene kuće koje odišu tradicionalnim mediteranskim šarmom. Ovaj otok, često nazivan i “zeleni otok”, pruža brojne mogućnosti za šetnje i biciklizam, uz predivne poglede na Jadransko more i okolne otoke.
Lopud
Ovaj otok je smješten u središtu Elafitskog arhipelaga, samo sat vremena vožnje brodom od Dubrovnika. Poznat je po svojim pješčanim plažama, među kojima se ističe plaža Šunj. Do ove plaže možeš doći pješice kroz borovu šumu ili golf-autićem, što je glavno prijevozno sredstvo na otoku. Lopud također obiluje povijesnim znamenitostima, uključujući franjevački samostan i perivoj iz 19. stoljeća. Ovdje možeš uživati u šetnjama kroz mirisne borove šume, istraživanju slikovitih kamenih uličica i opuštanju na mirnim plažama.
Za kraj, samo zamisli: ti, more, sunce i ništa drugo. Nema zvuka automobila, samo ti i priroda u svojoj najčišćoj formi. Upravo to nude ovi čarobni otoci – mjesto gdje možeš napuniti baterije i vratiti se kući s osmijehom na licu.